• torsdag, februari 02, 2012
  • 19:00 – 21:00
  • Bergsundsgatan 25\, 117 37 Stockholm.

Magnus Linton och Niklas Orrenius kommer till Hallongrottan för att med anledning av sina nyligen utkomna böcker diskutera de kyliga, rasistiska högervindar som blåser full storm över Sverige och världen.

Magnus Linton, flerfaldigt Augustpris-nominerad är nu aktuell med ”De hatade- om radikalhögerns måltavlor”.

Med den ohyggliga massakern i Norge blev en aspekt av Europas högerradikala våg synlig för hela världen. Hur ser resten ut? Och hur har tillvaron förändrats för de minoriteter och ”kulturmarxister” som lever i de länder där främlingsfientliga partier nu sätter tonen?

Niklas Orrenius, journalist på Sydsvenskan riktar i sin ”Sverige forever in my heart” sökarljuset mot frågor om gemenskap, utanförskap och intolerans.

I Malmö kastas antisemitiska glåpord efter en ortodox rabbin. I Tomelilla haglar stenar över en ung slöjklädd mamma. I Eslöv, som brukar kallas Sveriges tråkigaste stad, bor ”familjen Kebab”. I Kattarp attackeras en flyktingfamiljs hem av en hatisk mobb. Intill familjens hus klottrar någon: ”Sverige forever in my heart”.

Tillsammans med Annika Hamrud kommer de att diskutera hur vi kom hit, vad som riskerar att hända och framförallt hur vi stoppar det.

Entré 40 kr – kontant.

I samarbete med ABF Stockholm.

Varmt välkomna till en skrämmande men engagerande kväll på Hallongrottan!